Navigation
Home Page

Who's Who

 

School Governors:

Sue McKim

Chair of Governors

Carol Reynolds

Chair of Teaching and Learning Committee/Vice Chair of Governors

Jessie Walker Head Teacher
Howard Reid Co-Opted Governor
Corrina Bradshaw Parent Governor
David Lewis Staff Governor
James Briggs Staff Governor
Maggie Caner Co-Opted Governor  
Su Bernard Co-Opted Governor
Margaret Brooke Clerk to the Governors

Leadership Team:

Jessie Walker

Head Teacher

Peter Ijewsky

Deputy Head Teacher

Dean Willis

Assistant Head

Helen Field

Assistant Head - SENCO

Steve Sercombe Head of Finance
Gil McQueen Senior Behaviour Lead
   
   
   

School Office:

 

Elaine Towning

Receptionist & Medical Officer
Lauren Elliot Finance Manager

Michelle Bason

Data, Examinations & HR Manager

Debbie Watt PA to SLT
Wendy Thurlow Attendance Officer
   

Richard Morgan

ICT Systems & Network Manager

Matthew Knox

ICT Technician Apprentice

   
   

Primary Teachers:

Clare Barrett

Early Years, RE (Green Class)

Elaine Sullivan

Primary Phase Leader, PHSCEE SEAL (Blue Class)

Nikki Finnemore

Teacher (Red Class)
Molly Dilks Teacher (Purple Class)
Joe Reily Teacher (Orange Class)

Russ Findlay

Forest School

Lorraine Tilley

  Cover Supervisor
   

Secondary Teachers:

Cathy Wyles

Geography & History

David Lewis

Upper Phase Leader, Art

Dean Willis

Maths, - Assistant Head

James Briggs

Computing

Neil Smith

Food Technology, Hospitality & Catering

Paul Lamb PE

Jon Thorneycroft

Computing and Maths

Kelly McGhee

Cover Supervisor

Leanne Ashley

English

Paul Kneeshaw

Science & Motor Vehicles

Paul Matthews

Music & Design Technology

Phil Brown English
   
   

Specialist Teaching Assistants (STAs):

Alyson Williams

 

Annie Lingley

 

Brian Netherstreet

HLTA

Cara Logue

 

Carla Johnstone

 

Charlene Wright

 

David Parkinson

 

Gemma Mitchell

 

Jeanette Birnie

Level 4  - Nurture Provision

Jeanette Taylor

Level 4 Reading/EVC

John Finney

 

Joseph James Simms

 

Karen Brunskill

 

Kerrie Hall

 

Lisa Mandes

 

Neil McIntyre

 

Nicola Dallas

 

Romina Mandes

 

Sue Kennedy

 

Ben Willard Level 4

Robert Langton

 

James McKenzie TA Apprentice
Cheryl McNicol  
Sophie Wadsworth  
Libby Riley  
Kelly Davies  
Jenna Bagnal  
Phil Chambers  
   

Site Staff:

Kim Morley

Facilities Manager

Larry Gaffney

Site Supervisor

Lesley Logue

Catering Manager

Gareth Hill

Catering Assistant

   
   

Peripatetic:

Gideon Malitskie

Peripatetic Music Teacher

   
   

Extended Team:

Barry Curtis

Extended Team Manager & Prevent Lead

Paula Mason

Family Worker

 

 

   

Teaching School:

 
Lynda Morgan Teaching School Director
Theresa Barberton Outreach
Leanne Burrows  
   

 

Top