Translate
Search

Maplefields Academy

A Specialist Social, Emotional & Mental Health Academy

Together We Achieve

Gallery

Take a look at some of our recent photos.

Swipe content

Who's Who

 

Trustees:

Mr Howard Reid

Chair of Governors

Mrs Carol Reynolds

Trustee

Mrs Sue McKim Trustee
Ms Su Bernard Trustee
Mrs Margaret Caner Trustee
Miss Jessie Walker Head Teacher
Mr James Briggs Trustee (Teacher)  
Mr Paul Matthews Trustee (Teacher)
Mrs Corrina Bradshaw Trustee (Parent)
Mr Steve Sercombe Company Secretary
Mrs Margaret Brooke Clerk to the Governors
   

Leadership Team:

Jessie Walker

Head Teacher

Peter Ijewsky

Deputy Head Teacher

Dean Willis

Assistant Head

Helen Field

Assistant Head - SENCO

Steve Sercombe Head of Finance
Gil McQueen Senior Behaviour Lead
Phil Brown SENCO - Initial Teacher Training Co-Ordinator
   

School Office:

 

Elaine Towning

Receptionist & Medical Officer
Lauren Elliot Finance Manager

Michelle Bason

HR Manager & Exams Officer

Debbie Watt PA to SLT
Wendy Thurlow Attendance Officer

Richard Morgan

ICT Systems & Network Manager

   

Primary Teachers:

Clare Barrett

Early Years, RE (Green Class)

Jenna Bagnall

Initial Teacher Training (Red Class)

Nikki Finnemore

SENCO - Teacher (Red Class)
Molly Dilks Teacher (Purple Class)
Nicola Scholey Teacher (Blue Class)
   

Secondary Teachers:

Cathy Wyles

Geography & History

David Lewis

Upper Phase Leader, Art

Dean Willis

Maths - Assistant Head

James Briggs

Computing

Neil Smith

Food Technology, Hospitality & Catering

Paul Lamb PE

Jon Thorneycroft

Computing and Maths

Phil Brown English - SENCO (Initial Teacher Training Co-Ordinator)

Leanne Ashley

English

Paul Kneeshaw

Science & Motor Vehicles

Paul Matthews

Music & Design Technology

Joshua Jones
PE & PSHE Teacher  
Kelly McGhee Cover Supervisor
Libby Riley Cover Supervisor
Kate Robertson Cover Supervisor
   

Specialist Teaching Assistants (STAs):

Annie Lingley

STA 

Brian Netherstreet

HLTA

Carla Johnstone

STA 

Charlene Wright

STA 

David Parkinson

STA 

Gemma Mitchell

STA 

Jeanette Birnie

Level 4  - Nurture Provision

Jeanette Taylor

Level 4 - Reading/EVC

John Finney

STA 

Joseph James Simms

STA 

Karen Brunskill

STA 

Lisa Mandes

STA 

Neil McIntyre

STA 

Nicola Dallas

STA 

Sue Kennedy

STA 

Helen Luxton

STA 
James MacKenzie STA Apprentice
Cheryl McNicol STA 
Sophie Wadsworth STA 
Sara Wyles-Mason STA 
Phil Chambers STA 
Chelsea Welsh STA 
Lydia Montgomery STA 
Morgan Murray STA 
Michaela Stevens STA 
Carley Loughran STA 
Saskia Lavalette STA 
Kelly Fairbairne STA
Luke Nixon STA
   

Site Staff:

Kim Morley

Facilities Manager

Larry Gaffney

Site Supervisor

Lesley Logue

Catering Manager

Carmen Brown

Catering Assistant

Deidre Hamilton School & Food Technology Steward
   

Peripatetic:

Gideon Malitskie

Peripatetic Music Teacher

   

Extended Team:

Barry Curtis

Extended Team Manager & Prevent Lead

Paula Mason

Family Worker

 

 

Teaching School:

 
Lynda Morgan Teaching School Director
Theresa Barberton Outreach
Leanne Burrows Teaching School Coordinator
   

 

Get in touch

Contact us E

Awards

Top